Nejmenší miminko světa bylo velké jako tužka

14. ledna 2012 v 17:16 |  NOVINKY
foto v celým článku ;)
Amilia Taylor se narodila pouhých 21 týdnů a šest dnů od početí, tedy více než 4 měsíce před termínem. V ČR by nejspíš vůbec nedostala šanci přežít.
Holčička měla hmotnost 284 gramů a měřila 24,1 cm. Byla jen o málo větší než plnicí pero a vážila asi tolik jako dvě kostky mýdla. Špatně dýchala a trávila, trpěla lehkým krvácením do mozku. Lékaři nevěřili, že přežije. "Už jsem v duchu přemýšlel, jak sdělím mamince tu smutnou zprávu," uvedl jeden z porodníků Gulliermo Lievano. Jenže pak se stal zázrak. Holčička se o svůj život s osudem přímo porvala - a vyhrála.
Život jí zachránila lež

V USA jsou totiž za životaschopná považovaná miminka narozená od 23. týdne těhotenství. Do té doby se považují za "plody" a nejde o porod, ale o potrat... Zoufalá matka Sonja proto zalhala lékařům ohledně termínu početí, aby miminko dostalo péči a přežilo. Podpořila ji i sama Amilia: spontánně dýchala a dokonce zkoušela plakat. "Vypadalo to jako zázrak. Byla tak maličká, že jsme vůbec nevěděli, jaký je normální tlak u tak brzy narozeného dítěte," uvedl jeden z porodníků. Po čtyřech měsících byla Amilia propuštěna z nemocnice.
Krátce po narození prodělala holčička plastickou operaci: lékaři jí museli přišít levé ouško, které bylo natrhnuto během porodu. Zpočátku vyžadovala speciální péči: brala léky proti astmatu, dýchala za pomoci kyslíkového přístroje, potřebovala vitamin E na posílení kůže, která hrozila protržením při sebemenším poškození, zejména ve vodě. Pak už to bylo čím dál tím lepší.

Drahé přežití

25. října letošního roku oslavila malá Amy 5. narozeniny. Je úplně stejná jako její vrstevníci. Žije s rodiči Sonjou a Eddiem na Floridě a je trošku rozmazlená. "Má na to plné právo," říká její maminka Sonja Burton-Taylor. Na to, že je celá rodina kvůli péči o dceru doživotně zadlužena, si ani trochu nestěžuje.
Pod vlivem Amiliina případu navrhli britští porodníci snížit hranici "přežití" na 21 týdnů. "Neměla by být tak striktní pravidla, je třeba posuzovat každé dítě zvlášť. Doporučujeme proto, aby se hranice posouvaly. Případy jako Amilia se musí vzít v úvahu," konstatuje britská profesorka Margaret Brazier z vládní etické komise.
Nejmenší miminko světa bylo velké jako tužka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sčítání davu ;-D

Klik :D

Komentáře

1 Danča Danča | Web | 14. ledna 2012 v 17:53 | Reagovat

Tak malý nohy,to je opravdu neuvěřitelné! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama